Az egyik leghíresebb torony
A pisai ferde torony kapcsán több érdekességről is beszámolhatunk. Állítólag azért kezdett el dőlni, mert laza talajra építették, egy korábbi etruszk szent helyre. Kutatások szerint itt sok évvel korábban egy kis sziget állt, annak peremére építkeztek, ezért süllyedt meg a torony.
A legendák szerint Galileo Galilei itt végezte el híres kísérletét: két különböző ágyúgolyót dobott le a toronyból, hogy bebizonyítsa, a nem a tömeg határozza meg az esés sebességét.
A tornyot 1990-ben bezárták, felújították, hogy megállítsák a dőlését. 2001-től látogatható újra. 296 lépcsőn át lehet feljutni a tetejére, maga az épület 56 méter magas. Jelenleg 3,9 méterrel tér el a torony teteje a függőlegestől. Egyszerre mindössze 30 ember mehet fel oda.
A torony mint jelkép az ősidők óta jelen van a kultúrákban. Mítoszok szólnak tornyok keletkezéséről és leomlásáról. Gondoljunk csak a legismertebbre: Bábel tornyára. Ezért nem véletlen, hogy a gyermekek képzeletében is gyakran megjelenik ez a szimbólum. Szívesen építenek tornyot, mely a magasba tör.
Toronyépítés gyerek módra
A kisebbek első játékai között is megtaláljuk a tornyot: az egyre kisebb elemekből álló építményt úgy kell létrehozni, hogy esztétikus és stabil legyen. Ilyenek például a Montessori tornyok, melyekkel 6 hónapos kortól már tudnak játszani a babák. Egy rúdra kell felfűzniük a különböző színű karikákat, egyéb formákat. Élvezetes játék, mely több készséget is fejleszt.
Nagyobbaknak valók az egyensúlyozó játékok. Itt is az a cél, hogy az elemeket egymásra pakolják, miközben a torony nem dől le. Ennek is többféle változata létezik, de mind nagyon szórakoztató. Türelemre, összpontosításra, kitartásra nevelnek elsősorban, továbbá a finommotorikus készségeket is fejlesztik.
A biztos kezű kisiskolások egyre ügyesebben építik fel a tornyot képzeletük segítségével: kártyából, esetleg dominóból, de leginkább építőkockákból.
Tornyot építeni, a magasba törni, elrugaszkodni a földről – átvitt értelemben is – az emberiség ősi vágya. Ezek a motívumok jelennek meg a gyerekeknél játék közben, miközben kis kezecskéjükkel rakosgatják egymásra az elemeket. S a toronyépítés során talán az is kiderül, kiből lesz építész, kiből lesz mérnök…